Szkoła Podstawowa nr 25 w Lublinie

Klasy VIII i VII wędrowały szlakiem „Kamieni na szaniec”

15 listopada 2023 roku uczniowie najstarszych klas naszej szkoły wyjechali na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Myślą przewodnią wyjazdu było przemierzenie ścieżek, którymi 80 lat wcześniej podążali Alek, Rudy i Zośka – bohaterowie opowieści Aleksandra Kamińskiego. Nasza młodzież odwiedziła Liceum im. Stefana Batorego – wspaniałą szkołę, która po dziś dzień kształci kolejne pokolenia ambitnych Polaków. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z młodą przewodniczką – uczennicą klasy I o wojennych losach absolwentów Batorego oraz o nauce w szkole, która stała się legendą.

Kolejnymi punktami w programie wycieczki była wizyta w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha oraz w Muzeum Więzienia Pawiak. Ogromne wrażenia na wszystkich wywarły miejsca kaźni Polaków w czasie wojny oraz fotografie, listy, dokumenty i pamiątki więźniów. Mieliśmy też szansę oddać hołd poległym, odwiedzając ich mogiły na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Młodzież z naszej szkoły zapaliła też znicze na grobie Władysława Broniewskiego – patrona SP nr 25.

Wzbogaciliśmy się również o wiedzę o strategii i topografii jednej z  najgłośniejszych akcji polskiego podziemia w 1944 roku – zamachu na Franza Kutscherę – kata Warszawy. Zobaczyliśmy tez Arsenał i jego okolicę – miejsce najsłynniejszej Akcji Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Kolejnym patriotycznym akcentem naszej wyprawy była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.

Spotkaniem z współczesną, rozjarzoną światłami stolicą była wizyta w galerii Złote Tarasy oraz jesienny spacer przez centrum Warszawy. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy pod opieką naszych wychowawców – p. Anety Kuczyńskiej – Pochodyły, p. Beaty Preidl oraz p. Krystiana Woźnego do Lublina.

Beata Preidl, Aneta Kuczyńska-Pochodyła